Bonsai-legende

Jedna od najranijih kineskih legendi kaže da je u Han dinastiji (206 p.n.e. – 220 p.n.e.) sam car kreirao pejzaž u okruženju svog dvorca, kompletno sa brdima, dolinama, rekama, jezerima i drvećem koje je predstavljalo celo njegovo kraljevstvo. Pejzaž je napravljen kako bi car mogao da gleda svoje kraljevstvo kroz prozor svoje palate. Takođe, kralj je toliko bio ponosan na umetnost njegovog kreiranog pejzaža da je proglašeno da ko god dođe u posed makar i minijaturnog pejzaža nalik carevom, bi bio optužen i pogubljen.

 

 

Još jedna kineska legenda se odnosi na sam početak bonsaija i ukazuje na Kineskog pesnika i službenika Guen-minga iz 4. veka nove ere. Veruje se da je on nakon svog penzionisanja počeo da gaji hrizanteme u ćupovima. Neki istoričari veruju da je ovo bio samo korak u započinjanju bonsaija koje se dogodilo 200 godina nakon smrti Guen-Minga u okviru Tang dinastije.

Najraniji dokumentovani dokaz bonsaija je otkriven 1972 godine u grobnici princa Zhang Huai-ja iz Tang dinastije (618 – 907 n.e.) koji je umro 706 godine n.e. Dve slike otkrivene u grobnici pokazuju sluge kako nose biljke koje su jako slične bonsaiju. U jednoj od ove dve slike sluga nosi minijaturni predeo sa kamenjem, a na drugoj slici sluga nosi posudu u obliku lotosovog cveta u kojoj se nalazi drvo. Penjing je bio veoma cenjen tokom Song dinastije (960 - 1279), kada se razvijao prema sofisticiranijem umetničkom obliku. Tada počinje i uzgajanje pojedinačnog stabla u bonsai posudi. Ti prvi primerci imali su debla izrezbarena tako da liče na zmajeve i druge životinje. Zvali su se PUN-SAI...

 

 

 

 

Orezivanje, mučenje za bonsai ili ne?

Prvo što treba naglasiti je da bonsai nije genetički izmenjena biljka i koja se na bilo koji nacin održava da ostane mala. Tehnika izrade bonsaija nije ništa surovija nego bilo koja vrtlarska praksa.
Znate li koja je osnovna tehnika koja se primenjuje kako bi već formirano bonsai stabaoce održali na određenoj veličini, ili "običnu" biljku učinili bonsaijem? Ništa drugo nego orezivanje – tehnika koja postoji otkako se ljudi bave uzgojem biljaka.Orezivanjem se krošnja bonsaija zgušnjava i postiže fina struktura grana. Zašto bi orezivanje bonsaija bilo mučenje, a orezivanje vinove loze  ne, kada se  radi o istoj tehnici?

 

 

 

 

 

Isto tako je uobičajeno verovanje da je bonsai visok samo par centimetara. To nije tačno, i, mada je bonsai zaista mali u poredenju sa svojom ogromnom dugovečnom braćom, njegova visina se kreće od 7 cm do 1 m.


Oomono

Veliki

od 60 do 90 cm


Chuhin

Srednje veliki

od 30 do 60 cm


Kifu

Srednji

od 25 do 30 cm


Gafu

Srednje mali

od 13 do 25 cm


Shohin

Mali

do 13 cm


Mini

Mini

od 7 do 10 cm


Mame

Minijaturni

do 7 cm




BONSAI-spoj 90% umetnosti i 10% vrtlarstva

Bonsai je Japanska reč, sastavljena od reči Bon - cvetni lonac i Sai - drvo. Osnovna želja je da se predivni primerci stabala sa moćnim krošnjama ili neobičnim oblicima nastalim na nepristupačnim mestima i u surovim uslovima, sačuvaju i poseduju u malom i izdvojenom obliku. To je i cilj, da se u što većoj meri približi oblicima iz prirode. Ovakva stabla se razvijaju kao i svaka druga u prirodi, ali se određenim postupcima obuzdava rast i programiranjem razvoja usmerava ka željenom obliku.

Ova minijaturna stabla mogu da žive i preko 100 godina. Naravno, ovakvi primerci su prava retkost, jer je potrebno mnogo truda i umeća da se dobije takvo malo umetničko delo. Zbog toga je njegova cena opravdano visoka.

 

Na primer, ovaj japanski crni bor košta 950 $

 

 

 

Poreklom iz Azije, bonsai je vremenom pretrpeo mnoge promene i pretvorio se u sasvim novu formu, za koji mnogi kažu da predstavlja spoj 90% umetnosti i 10% vrtlarstva. U svakom slučaju, dobro negovan bonsai možemo nazvati pravim remek-delom baštovanstva. Bilo da se njime bavimo iz hobija ili profesionalno, moramo slediti određena pravila – nije dovoljno samo zasaditi drvo i pustiti prirodu da sama učini svoje – svaka grana bonsaija mora biti oblikovana, ili odrstranjena, dok se ne dobije željeni oblik.

Na početku, par reči o Bonsai-u...

Bonsai  (stabaoce u posudi) je mnogo više od hortikulturne veštine. Drvo i posuda čine harmoničnu celinu u kojoj se oblik, boja i tekstura međusobno nadopunjuju. Veći je naglasak na umetničkim sklonostima samog uzgajivača. Osnovni princip je uzgojiti minijaturno stabaoce koje ima sve karakteristike te biljne vrste u normalnoj veličini.
Za neke, bonsai je hobi, a za neke profesija.

U svakom slučaju, dobro uzgojen bonsai uvek izaziva divljenje, a vlasniku daje status umetnika.


                            


Get your own Chat Box! Go Large!

Bonsai

↑ Grab this Headline Animator

Website counter
NEDAVNO NAPISANO...
« Oktobar 2007 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
MOJI POSTOVI

  • Početna strana
  • Fascikle
  • Kategorije

    PRIJATELJI

  • Generalna
  • Meni

    Sindikat

    Powered by draganica